gallery/fenakomik_1341836751140
Fizyoterapi

     Kurumumuzda engelli veya özel ihtiyaçlı çocuklar, alanında uzman fizyoterapistler tarafından; motor gelişim, fonksiyonel, kas kusvveti, koordinasyon ve denge, eklem hareketleri, duygu - algı, ortezleme, spastisite ve el becerileri açısından değerlendirilir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sosyal, psikolojik ve zihinsel gelişimleri göz önüne alınarak fizyoterapistlerin kılavuzluk edeceği ve ailenin götüreceği bir program belirlenir. Tedavi programını destekleyecek yardımcı cihazlar (atel, yürüteç ayakkabı seçimi, gece splinti) tespit edilir ve fizyoterapistlerin takibinde tedavi uygulamaya koyulur.

    Tedavi programi: alaninda deneyimli ve uluslararası sertifikalı fizyoterapistler tarafından başta bobath nörogelişimsel tedavi yöntemi olmak üzere tüm nörogelişsimsel tedavi yöntemleri, kinesiotaping gibi bantlama metodları kullanılarak uygulanir.

Sosyal Faaliyetler

     Periyodik olarak düzenlenen doğum günü partileri, çocuk bayramı kutlamaları, yılbaşı partileri, bahar bayramı, çeşitli geziler (tiyatro, sinema vb.) ve velilerimizle yaptığımız geleneksel pikniklerimizle güzel günleri paylaşıyoruz.

     Arkadaş ve öğretmenleri ile doğum günlerini kutlayarak kendilerini özel hissettiriyor, her baharın gelişini velilerimizi, öğrenci ve eğitimcilerimizin yoğun katılımlari ile gerçekleştirdiğimiz pikniklerle karşılıyoruz. Periyodik aralıklarla yaptığımız tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarımızın sosyalleşmelerine katkı sağlıyoruz.

     Onlar sahnede drama, müzikal, oyun, halk oyunları gibi gösterileri sergilerken, bizlerde mutluluklarına ortak oluyoruz. Özgür Adımlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde bilgi ve deneyimin önemini göz ardı etmeden nitelikli bir uzman kardosu oluşturduk.

gallery/fenakomik_1341836751140
gallery/disabled-152337_960_720
gallery/sosyalyardim
Sanat Etkinlikleri

     Duyusal alan gelişimlerine katkı sağlamak, el-göz koordinasyonunu geliştirmek, dikkatini yoğunlaştırabilecek, küçük kas becerilerini geliştirebilmek için, konusunda deneyimli branş öğretmenleriyle uygulanan faaliyetlerdir. Takı yapımı, resim-iş faaliyetleri, fotoğraf çekimi.

     Grupla yapılan resim ve takı tasarımı faaliyetlerinde, çocuklarımız, ortaklaşa bir ürün ortaya koymanın mutluluğunu da paylaşır.

gallery/sanat-1489942349

Kazanılan kavram ve akademi becerilerini, farklı bilgisayar programlarıyla pekiştirerek, dil ve konuşma eğitiminin görsel- işitsel olarak desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Okula Hazırlık

Belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesinin ardından, çocuğu kreş, anaokulu veya ilköğretim için hazırlamak amaçlanmaktadır.

     Kaynaştırma programındaki öğrencilerimizin düzenli takibi yapılarak diğer çocuklarla entegrasyonu sağlanmaktadır. Eğitim yılı boyunca öğrencilerimizin devam ettiği okullar ziyaret edilmektedir. 

Akademik becerilere Destek

Özellikle okuma yazma ve matematik konusunda, çocuklarımızın düzeyine uygun şekilde hazırlanmış bireysel eğitim programları ve birebir çalışma yöntemleriyle akademik başarı için çalışılmaktadır.

Yaratıcı Drama

Kendini ifade edebilme, çevresinin farkına varabilme, özgüven geliştirme amaçlarını gerçekleştirmek için uygulanan bir bireysel ve grup terapisidir.

Spor Programları

Çocuklarımız fiziksel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, özgüvenlerini arttırmak ve enerjilerini doğru bir biçimde yönlendirmek amacı ile uzman eğitimcilerle yaptığımız bir faaliyettir.

Duyu Bütünlemesi Duyusal Entegrasyon Programı

Duyusal entegrasyon yolu ile beden algısı, uygun uyaranların seçimi becerileri, vücudu uygun şekilde hareket ettirme becerileri gelişir. Duyu bütünlemesi bozukluğu olan(otizim, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu vb..) .çocuklarımızla yapılan değerlendirme sonunda problemli olduğu alanlar belirlenerek bu programlara yönelik bir terapi programı planlanlanır.

Duyusal Entegrasyonu Anlamak

Duyusal entegrasyonu anlamak için ilk etapta duyuları anlayabilmek çok önemlidir

     Duyularımız, doğru işlev gösterebilmemiz için, vücudumuzun içinden ve dışından uyaranlardaki bilgiyi alırlar. Bazen yolunda gitmeyen şeylerle ilgili, bazen tehlike anlarıyla ilgili, bazen de herşeyin iyi gittiğiyle ilgili verileri duyularımız aracılığıyla elde ederiz. Sıkıldığımız zamanlarda ise, daha çok uyaran ararız. Duyular, uygun tepkiler vermemizi sağlamak için bir arada çalışmalıdır. Beraberce, beyne iyi dengelenmiş bir diyet hazırlayıp merkezi sinir sisteminin duyumları iyi işlenmesini sağlarlar. İşlemleme iyi olduğunda ise, kişi iyi fonksiyon gösterecektir.

     Hepimizin tanıdığı beş duyumuzun bilincindeyizdir. Hatta üzerlerinde bir miktar kontrolümüz bile vardır ancak bilincinde olmadığımız, kontrol edemediğimiz veya gözlemleyemediğimiz "gizil" duyularımız hayatta kalmamız için çok önemlidir.

     Bunlar;

     Dokunma ve dokunulmayla ilgili bilgiyi işlemleyen duyu;

    Hareket, yerçekimi ve dengeyle ilgili bilgiyi işlemleyen duyu; 

    Vucut pozisyonuyla ilgili bilgiyi işlemleyen duyulardır.

     Bu duyular sağlıklı işlev gösterdiğinde, çocuk dış dünyaya yönelebilir. Duyusal entegrasyon, vücuttan ve dış dünyadan gelen bilginin nörolojik organizasyonudur. Merkezi sinir siteminin temel görevi, duyularımızı entegre etmektir. Beyin etkin bir işleme yaptığında uygun tepkiler verebiliriz. Merkezi sinir sistemi bütün olarak çalışır. Böyle olması dokunmanın vücut farkındalığını, vücut farkındalığının hareketi, hareketin de öğrenmeyi sağlayabilmesini sağlar. Beynimizin, duyusal uyaranı işlemedeki yetkinliği, bu süreci olumlu yada olumsuz olarak etkileyecektir. Duyu bütünlemenin amacı; uyaranı olması gerektiği gibi işlemleşemeyen merkezi sinir sistemine, doğru uyaranı doğru yerden vererek yardımcı olmaktır. öncelik olarak, gizli duyaları hedef alan bir çalışma programı vardır. Ancak; programın doğal gidişatı her duyuyu ve gelişim alanını kapsamaktadır. Çocuk, kendi bedenini kazanacak, güvenini kazandıkça da hayatına bir esneklik ve anlam katabilecektir. Bu durumda günlük hayatın işlevselliğinde, gözle görülebilir bir artışa yol açacaktır. Çocuğun da zevk alarak katılacağı eğlenceli aktivitelerle gelişen duyusal entegrasyon programı, çocuğun her yeni mücadelenin üstesinden başarıyla gelmesini sağlayacak güçlü bir yöntemdir ve uygulama alanı da gün geçtikçe genişlemektedir.

Bilgisayar Destekli Eğitim